Akça Mantolama > Su Tesisatı

Su Tesisatı

Su Tesisatı Nedir? Su tesisatı kaynaktan çıkan temiz suyun binaya döşenen su boruları ile kullanıma hazır duruma gelmesi, bu temiz suyun kullanılıp atık su haline gelmesinden sonra da arıtma işlemi uygulanarak doğaya geri gönderilmesi işlemleridir.

Su tesisatı bir yapının sürdürülebilirliği için en önemli yapı taşlarından biridir. Bundan dolayı dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir. Böylelikle suyun kullanımı su tesisatıyla rahatlıkla sağlanmış olur. Su tesisatı deneyimli firmalar tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde su tesisatı sıklıkla problem çıkaracak ve yaşam konforunuzu sekteye uğratan bir problem haline gelecektir.

Su Tesisatı

Su Tesisatı Nasıl Uygulanır

   Su tesisatı uygulamasında izlenmesi gereken adımlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

   İç tesisat; İç tesisat sistemi uygulanmasında bina içindeki dairelere su dağılımını sağlayan boruların döşenmesi gerçekleştirilir. Suyun kaynağından dairelere dağıtılması işlemi bu borular sayesinde yapılmaktadır. Döşenen boruların kaliteli olması çok önemlidir. Bununla birlikte boruların dışarıdan görünebilme ihtimali göz önüne alınarak estetik bir şekilde döşeme sistemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca suyun kullanımının sağlıklı ve kullanışlı olabilmesi için boruların dağılış yollarındaki kıvrımların asgariye indirilmesi gerekmektedir. Borular döşendikten sonra musluklar da takılarak iç tesisat uygulaması işlemi sona erdirilir.

   Beslenme borusunun döşenmesi; Beslenme borusu adı üstünde suyun beslendiği yani kaynak olan suyun çekilmesini sağlayan borulardır. Beslenme borusunun döşenmesi döşeme yer altında gerçekleştirilir. Beslenme borusunda daha çok plastik borular tercih edilir. Döşeme sonrası borular sayaca bağlanır ve bu şekilde su kullanımının kontrolü sağlanmaktadır.

Su sayacı; Su sayaçları kullanmış olduğumuz suyun m3’ünü ölçerek bir fiyatlandırma oluşmasını sağlayan araçlardır. Su sayaçlarının üzerinde vana, saat ve musluk bulunmaktadır. Su sızıntısı gibi bir olası durumda vana sayesinde su kaynaktan kesilebilir. Musluk ise tesisat içerisinde kalmış olan suyun boşaltılması işlemine yarayan bir araçtır.

Su Tesisatı ve Alt Sistemlerin Kategorileri

   İçilmeye uygun sıcak ve soğuk musluk suyunun temin edilebilmesi,

   Sıhhi tesisatta drenaj havalandırma işlemi,

   Septik ve kanalizasyon sistem olan ya da olmayan sıcak suyun ısısının geri kazandırılması, arıtma sistemleri ve graywater kurtarma işlemi,

   Yüzey suyu ve yeraltı suyu drenajı,

   Benzin bulunduran gaz boruları,

   Termal enerjide taşıma su kullanan ısıtma ve soğutma sistemleri.

Neden Biz?

    1999 yılında faaliyete geçen Akça Mantolama dış cephe mantolama, çatı aktarma, izolasyon, iç ve dış cephe boyama gibi alanlarda yenilikçi çözümler sunan, güçlü altyapısı ile müşteri memnuniyetini baz alan çalışmalarıyla ısı yalıtım sektöründe lider uygulayıcı firma haline gelmiştir.

Ücretsiz Keşif İçin Bize Ulaşın!