Söve Uygulama

 

Söve binanın pencere ve balkon gibi bölümlerinde ve doğrama çevrelerinde kullanılan süsleme elamanlarıdır. Değişik model ve ebatlarda uygulanabilmektedir.
Pencereler binalarda en çok ısı kaybının yaşanabileceği bölümlerden biridir. Pencerelerde söve uygulamasının kullanılması ısı kayıplarını en aza indirgeyerek enerji kaybını önlemiş olur.

Söve uygulamalarında kullanılan malzemeler geçmişten bugüne farklılaşmalar göstermiştir. Eskiden daha çok ahşap, taş, mermer gibi malzemeler kullanılırken günümüzde bunların yerine daha çok strafor kullanılmaktadır. Straforun söve uygulamasında daha çok tercih edilmesinin sebebi ekonomik olmasının yanı sıra yüksek performans göstermesidir. Bunun yanı sıra strafora ulaşımın kolay olması ve uygulama yapılmasının da basit oluşu bu malzemenin tercih sebebidir. Söve uygulaması binalara ekstra bir yük getirmez bu sebeple precast benzeri uygulamalar rahatlıkla yapılabilir.

Söve uygulama modelleri şu şekildedir; Harpuşta, sütun başı, dere saklama, kat silmesi, dekor kabartma, denizlik, motif, payanda, sütun, köşe taşı

Söve Uygulama 2

Söve Uygulama Nasıl Yapılır

   Söve uygulaması yapılacak yüzeyin öncelikle ölçümleri yapılır. Strafor profil ölçülerek gönyesi alınır ve işaretlenir.

Sövenin gönyesi kesilmeye hazır hale getirilir. Söve profili testereyle işaretlendiği yerden gönyenin hizası boyunca kesilir.

Kesilmiş olan söve profilinin arka yüzeyine akrilik bazlı strafor yapıştırıcısı yahut çimento bazlı ısı yalıtım yapıştırıcısı sürülür.

Söve uygulaması sırasında en önemli nokta dış cephe söve profillerinin ek yerlerine akrilik bazlı strafor yapıştırıcısı sürülmesidir.

Dış cephe söve profilleri birbirlerine uygun yöntemle yapıştırılır ve yapıştırıcının aralardan taşması sağlanır.

Akrilik bazlı yapıştırıcı kuruduktan sonra taşmış olan harçlar spatulayla temizlenir.

Akrilik bazlı harçla yüzey kısım sıfırlanır ve kuruması için beklenir.

Kuruduktan sonra boyalar ile söve uygulaması yapılmış olan profiller dış cepheyse dış cephe iç cepheyse iç cephe boyasıyla boyanır.

Söve Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

   Söve uygulaması eğer fugalı mantolama işlemi yapılıyorsa fugalı mantolama işleminden sonra, klasik mantolama işlemi yapılıyorsa dekoratif aşamadan önce yapılmalıdır.

Neden Biz?

    1999 yılında faaliyete geçen Akça Mantolama dış cephe mantolama, çatı aktarma, izolasyon, iç ve dış cephe boyama gibi alanlarda yenilikçi çözümler sunan, güçlü altyapısı ile müşteri memnuniyetini baz alan çalışmalarıyla ısı yalıtım sektöründe lider uygulayıcı firma haline gelmiştir.

    Kurumsallaşma sürecinde gereksinim duyulan ve yenilikçi altyapısı ile sektöre farklı bir soluk getiren Akça Mantolama iş uygulama biçimi olarak yenilikçi ve çevreci çözümleri kendine prensip edinmiş, kendisini müşterilerinin istek ve arzuları ile geliştirmeye çalışan ve bugüne kadar gerçekleştirdiği sayısız uygulamada yaşadığı süreçleri kendi kurumsal hafızasına kaydederek müşterilerinin beklentilerini en üst düzeyde karşılamanın yollarını arayan bir markadır.

Ücretsiz Keşif İçin Bize Ulaşın

YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

Probleminizin çözümü için Destek Merkezi bağlantısını takip ederek, 7/24 destek ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 

Ücretsiz Keşif İçin Bize Ulaşın!